Gdy piecze i pali – sposoby na zgagę
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Zgaga w ciąży@pixabay.com
Zgaga w ciąży to zmora prawie wszystkich przyszłych mam. Każdy dzień oczekiwania na maleństwo zazwyczaj zaczynasz od mdłości, a kończysz na dokuczliwej zgadze. Wystarczy jednak, abyś poznała kilka mądrych trików i zmniejszyła te ciążowe koszmary. Zacznij cieszyć się nadchodzącym macierzyństwem bez zbędnych zakłóceń.
Już od początku ciąży organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a to sprawia, że pokarm jest wolniej przesuwany w układzie pokarmowym, dzięki czemu substancje odżywcze lepiej się przyswajają i przedostają do krwi, która trafia do łożyska. Ma to jednak swoje złe strony. Do najczęstszych należą zaparcia oraz zgaga.
Zgaga w ciąży - nie musi ci dokuczać
Zgagę zaczynasz odczuwać około 21 tygodnia ciąży, kiedy macica coraz bardziej uciska żołądek i wypycha z niego pokarm w górę. Oprócz pieczenia w przełyku i w okolicach mostka możesz odczuwać ból w klatce piersiowej, zwłaszcza po schylaniu się lub w pozycji leżącej, a także odbijanie treścią pokarmową i kwaśny posmak w ustach. Możesz jej jednak zapobiec albo przynajmniej znacznie ją ograniczyć. Jakie są sposoby, aby nie dokuczała nam zgaga w ciąży?
- Jedz mało, ale często. Najlepiej jedz regularnie co 2-3 godziny. Przygotuj sobie małe porcje i zjadaj je regularnie. Dzięki temu nie przeciążasz żołądka , co powoduje ryzyko zgagi. Jeżeli czujesz, że zaczyna cię ssać z głodu, jak najszybciej przegryź coś niewielkiego. Dobre będą orzechy albo migdały, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe, potrzebne dla rozwoju mózgu dziecka.
- Jedz powoli, dokładnie przeżuwając kęs po kęsie. Pośpiech nie sprzyja trawieniu .
- Pij w ciągu dnia dużo niegazowanej i niskosodowej wody. Picie wody w ciąży ma wiele zalet. Zwalcza senność, dodaje energii, zapobiega zaparciom i zgadze. Do tego woda zabiera miejsce w żołądku bardziej kalorycznym potrawom, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko, że przytyjesz w ciąży za dużo.
- Staraj się spać z głową uniesioną o ok. 15 cm. Spanie z głową powyżej żołądka zapobiega cofaniu się przetrawionego pokarmu do przełyku. W tym celu pod nogi łóżka u wezgłowia podłóż twarde przedmioty bądź używaj poduszki ortopedycznej, która zapewni taką pozycję. Nie śpij na kilku zwykłych poduszkach, bo łatwo można się z nich zsunąć.
- Nie uciskaj talii i brzucha obcisłym ubraniem czy paskiem. Każdy nacisk w okolicy żołądka może spowodować zgagę po zjedzeniu posiłku.
- Rano wypijaj wodę ze świeżym imbirem (suszony nie działa). Pij najlepiej na czczo, kiedy ryzyko mdłości jest największe. Napój możesz dosłodzić odrobiną miodu.
- Powoli wstawaj z łóżka. Jeszcze w łóżku zjedz coś małego. Może być to krakers lub pół banana. Wstań dopiero po kilku minutach.
- Unikaj kwaśnych i pikantnych dań, które zwiększają ryzyko zgagi! Źle na żołądek działają także słodycze. Mogą one doprowadzić do mdłości albo pieczenia w przełyku. Zgagę mogą powodować też napoje gazowane albo kawa.
- Zwróć uwagę na leki, które używasz. Zgagę mogą nasilać np. farmaceutyki przyjmowane przy bezsenności, chorobie serca, obniżające ciśnienie oraz niektóre leki przeciwdepresyjne.
- Nie kładź się tuż po posiłku a kolację zjedz co najmniej dwie godziny przed snem.
- Staraj się unikać stresu. Bezpośrednio nie wywołuje on zgagi, lecz może nasilać jej odczuwanie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
178.128.*.*
2017.09.19 08:51
miałam dolegliwości żołądkowe ale się ogarnęłam i zaczęłam bardziej pilnować diety, szperam w poszukiwaniu ciążowych jadłospisów,[wymoderowano] mąż słabo znosi zdrową dietę ale wie że są rzeczy ważne i ważniejsze :D